Орхан Памук:

Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство!

Фотограф: Ройтерс
Франция, която е противник на влизане на Турция в ЕС, ще бъде домакин от юли 2009 г. до март 2010 г. на "турски сезон" с цел по-добро опознаване на тази страна от френската общественост, предаде АФП, като се позовава на съобщение на френското министерство на външните работи.

Турският сезон във Франция ще позволи на френската публика по-добре да опознае динамизма и творческото разнообразие на съвременна Турция, както и богатството на нейното национално наследство, посочи говорителката на министерството Паскал Андреани в съобщение.

Този турски сезон ще подчертае важността, древността и наситеността на нашите отношения с Турция, която за Франция е първостепенен политически, икономически и културен партньор.

Той ще бъде съпътстван с посещения на високо равнище, добави говорителката.

Многобройни прояви ще се организират на цялата територия на Франция, включващи коопродукции и проекти на гражданското общество, като те ще бъдат с културни и творчески измерения, но също така и с икономически, научни и технологични, добави тя.

Първо заседание на смесения турско-френски организационен комитет е предвидено за следващите седмици. Френският президент Никола Саркози е явен противник на присъединяване на Турция към ЕС. Той предлага привилегировано партньорство с Анкара, вместо пълноправно членство. Турция
отхвърля тази идея. Френското обществено мнение също в мнозинството си е против влизане на Турция в ЕС.

evropa>dnevnik>bg,21 януари 2008

Турският премиер Реджеп Таип Ердоган негласно отхвърли подкрепената от Германия идея на Франция за "привилегировано партньорство" на Турция с Европейския съюз и подчерта, че въпросът е дали Турция да е в Общността или извън нея, трето решение няма.

"Според правилата на Европейския съюз една страна или е негов член, или не е, няма междинно решение между наличието и отсъствието на членство", каза Ердоган, цитиран от Дойче веле

Турският премиер в в Mадрид, където участва в първия форум на Алианса на цивилизациите.

Френският президент Никола Саркози редовно дава израз на противопоставянето си за евентуалното приемане на Турция в Европейския съюз.

Анкара започна присъединителните преговори през 2005 година.
Но сега вместо членството Саркози предлага "привилегировано партньорство" с Турция, за което се ползва с подкрепата на федералната канцлерка Ангела Меркел.

news>ibox>bg,17.01.2008

Испания подкрепя Турция за членство в ЕС

Испания поддържа и ще продължи да поддържа идеята за присъединяването на Турция към Европейския съюз.

Това заяви испанският премиер Хосе Луис Сапатеро след среща в Мадрид с турския министър-председател Реджеп Таип Ердоган.

Сапатеро подчертава, че по-нататъшното развитие на испанско-турските отношения в сферата на икономиката има добри перспективи.
Обемът на търговията между двете страни е достигнал 7 млрд. евро, като се очаква в близко бъдеще да надхвърли 10 млрд, посочва Дойче веле.

Сапатеро и Ердоган ще участват в работата на откриващия се днес в Мадрид Алианс на цивилизациите.

news>ibox>bg,15.01.2008

Ердоган на среща с италианския премиер Романо Проди.
Фотограф: Ройтерс

Турският премиер Реджеп Ердоган препотвърди решимостта на Турция да се присъедини към Европейския съюз и отрече, да има забавяне в реформите, съобщи Ройтерс.ЕС и много турски коментатори казват, че дясноцентристкото правителство на Ердоган е загубило апетит към реформите, изисквани от 27-членния блок."Не може да става дума за умора по въпроса за ЕС. Ние правим каквото трябва да бъде направено", заяви Ердоган в обръщение по телевизията, очертавайки новия план за действие на правителството."Ние печелим /в европейския процес/. Около 70 процента от износа на Турция отива в членките на ЕС. Тази ситуация обогатява нашите отношения. Затова ние ще продължим нашите европейски усилия", каза турският премиер.Турция се намира под натиска на ЕС да подобри положението със свободата на словото и правата на етническите и религиозните малцинства, но правителството на Ердоган се движи предпазливо, опасявайки се да не ядоса националистите в парламента и в страната, отбелязва Ройтерс.Очаква се правителството да промени член 301 от Наказателния кодекс, според който е престъпление да се обижда турската идентичност. Този закон, който е силно критикуван от ЕС, се използва за преследване на интелектуалци и писатели.Ердоган сигнализира тази седмица, че промяната на чл. 301 може би няма да бъде готова до идната седмица.

evropa.dnevnik.bg,10 януари 2008

Американският президент Джордж Буш заяви, че иска Турция да бъде приета в Европейския съюз „в интерес на мира“, описвайки Анкара като мост между Европа и мюсюлманския свят.

„Турция представлява прекрасен пример за страна, в която е възможно да съществува демокрация заедно с религия като исляма“, каза Буш в Белия дом при срещата си с турския президент Абдула Гюл. „Аз съм убеден, че Европа ще има полза, когато Турция е член на ЕС. В интерес на мира е Турция да се присъедини към ЕС“, добави той. Гюл е на първо посещение в САЩ като турски президент. Двамата държавни ръководители са дискутирали също енергийни въпроси и Кюрдската работническа партия ПКК, която Буш нарече „общ враг“. „Тя е враг на Турция, враг на Ирак и на хората, които желаят да живеят в мира“, заяви американският президент.

БГНЕС,2008-01-08/Ройтерс


Това заяви в интервю за авторитетното турско списание Абхабер българският посланик в Анкара Бранимир Младенов. Подробностите съобщава кореспондентката ни в Истанбул Нахиде Дениз

Според българския посланик в Турция Бранимир Младенов пълноправното членство на страната в EС e крайната цел на интеграционния процес в Югоизточна Европа. Въпреки това за конкретна дата за приемането на Анкара в европейската общност все още не може да се говори.

Процесът е продължителен и зависи от вътрешната динамика на преговорите, както и от динамиката на процесите в рамките на самия ЕС, се казва в интервюто.Бранимир Младенов подчертава още, че Турция и EС не са конкуренти, тъй като имат една обща цел, а именно укрепването на доверието на турското общество в европейските институции. Според него

EС гледа на Турция като на важен партньор в региона, а страната е глобален фактор, енергийна и икономическа сила, чието членство би донесло много преимущества.

Правителството на Турция се е нагърбило със защитата на традиционните европейски ценности, принципите на демокрацията и защитата на човешките права, въпреки че мнозинството от населението е мюсюлманско, допълва Младенов. Българският посланик коментира и актуалната тема за зачестилите терористични атаки в Турция. По думите му засилването на терора поражда загриженост в Европа, ЕС категорично осъжда подобни актове на насилие. Затова участието на кюрдски представители в турския парламент е важна стъпка, смята Младенов. Като част от процеса на реформите, посланикът посочва проектите на турското правителство за икономическото развитие на региона на Югоизточен Анадол. Ако тези проекти бъдат осъществени в демократична обстановка, те ще съдействат за пресичане на корените на тероризма в този регион, каза още българският посланик в Анкара.

Информация на DEUTSCHE WELLE

big>bg,6/1/2008

Ad

Turkey-EU

Turkey-EU
Турция-ЕС

Цитат

Испанския премиер Запатеро при откриването на новата академична година в университета Бахчешехир в Истанбул:
“Ако Европа иска да бъде актьор, чийто глас се чува в съвременния свят, една Турция в ЕС ще й даде главната роля и стратегическата сила, за които в някои положения днес съюзът се оказва лишен от тях”.

Калфин обяви подкрепата ни за еврочленство на Турция

България подкрепя перспективата за членство на Турция в Европейския съюз и възприемането на европейските ценности, защото разширяването на ЕС трябва да продължи.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин на срещата си в МВнР с гостуващия в страната държавен министър и главен преговарящ на Турция с ЕС Али Бабаджан.

Подкрепа за Турция в ЕС

Емблематични политици и интелектуалци настояват за спазване на ангажимента за интеграцията на Анкара в ЕС-Йошка Фишер,бивш германски външен министър,Джулиано Амато,експремиер на Италия,Доминик Строс-Кан,бивш финансов министър на Франция и предстоящ директор на Международния валутен фонд.Сред останалите се открояват бившият президент на Финландия и главен емисар на ООН за преговорите за Косово Марти Ахтисаари,Бронислав Геремек,който беше външен министър на Полша,президентът на Оксфордския университет и бивш еврокомисар Крис Патън.

Turkey-EU

Turkey-EU

Чехия подкрепи Турция за ЕС

Чешкият министър-председател Мирек Тополанек е изразил подкрепата си към Турция за нейното пълноправно членство в ЕС, предаде АП.

Тополанек е заявил това след среща с министър-председателя на Турция Реджеп Ердоган, който бе на еднодневно посещение в Прага.

„ Чехия отдавна подкрепя Турция в усилията да се присъедини към ЕС".

Британската подкрепа за членството на Турция в ЕС ще продължи, е заявил Гордан Браун

Анкара. Британската подкрепа за членството на Турция в ЕС ще продължи. Това е заявил новият премиер на Великобритания Гордън Браун в телефонен разговор с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, предава Анадолската агенция.

Елизабет II подкрепи членството на Турция в ЕС

Британската кралица Елизабет II изрази подкрепата на Великобритания за членство на Турция в ЕС по време на първото си държавно посещение ( май 2008) в страната от октомври 1971 г. насам.„В тази страна перспективата за присъединяване към ЕС вече вдъхнови редица промени,подобрили живота на гражданите й.В чужбина Турция има уникална позиция на мост между Изтока и Запада в жизненоважен момент за ЕС и света като цяло“,изтъкна кралицата, цитирана от АФП.Елизабет II подчерта още:„За нас Турция е толкова значима днес,колкото е била винаги“.

САЩ "ЗА" Турция в ЕС

Съветникът по националната сигурност на САЩ Стивън Хадли бе на посещение в Турция в петък (18 юли 2008 г.)
"САЩ силно подкрепят членството на Турция в ЕС," каза Хадли след разговори с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган.

Турция трябва да бъде приета в ЕС, каза Вселенският патриарх Вартоломей

25 септември 2008 | 09:22 | Агенция "Фокус"

Анкара.

Вестник “Радикал” информира за изказването на Вселенския патриарх Вартоломей пред Европейския парламент, като на централно място извежда думите му, че ЕС трябва да приеме и да включи в своя проект Турция.

Последователи