Орхан Памук:
Eвропейската алтернатива на Турция е неизбежна и един ден тя ще бъде неотделима част от Европа като политическо, икономическо и културно пространство!
„Юропиън войс”:Последен опит на Испания за напредък в преговорите за членство в Турция
24 юни 2010 | 09:23 |
Брюксел. Испания се опитва да преодолее съпротивата на други страни-членки на Европейския съюз да бъде предприета нова стъпка към приемането на Турция в блока, коментира в новия си брой „Юропиън войс”.
Преди да предаде ротационното председателство на Европейския съвет на Белгия на 1 юли Испания, която е силен привърженик на разширяването на ЕС и на членството на Турция в частност, се надява да убеди други държави от Съюза да подкрепят отварянето на нова преговорна глава.
Турският министър по европейските въпроси Егемен Багъш очаква, че Турция ще отвори нова глава от преговорите за членство на среща в сряда (30 юни), последният от испанското председателство.
иаф / "Yes"
Турция не се отклонява от целта за членство ЕС...
Президентът на Турция Абдуллах Гюл заяви, че главната стратегия на турската външна политика е обединяване с ЕС...
Изпратена 12.06.2010 09:39:14 UTC
Обновена 12.06.2010 09:42:41 UTC
Президентът на Турция Абдуллах Гюл заяви, че главната стратегия на турската външна политика е обединяване с ЕС и подчерта, че от близо 50 години насамя няма никакви отклонения от тази цел.
Президентът Гюл произнесе слово на вечеря организирана в Института Париж-Босфора, който бе основан миналата година с инициативата на Дружеството на Турските Индустриалци и Бизнесмени.
Той подчерта, че главната стратегическа цел на турската външна политика е членството в ЕС и отбеляза, че същевременно Турция се е възползвала от някои предимства поизтичащи от историческото й минало.
Той заяви, че ако Турция стане член на ЕС, този неин историчеки опит в отношенията с някои страни и народи ще станат от полза за целия съюз.
Гюл каза, че никой не трябва да прави коментарите че Турция променя оста си и каза, че нито една страна не може да просъществува без да поддържа активни връзки със света.
Президентът Гюл каза, че целта на Турция за членство в ЕС не трябва да се превръща в жертва на някои краткосрочни интереси.
Загърбва ли Турция Запада ?
Това не се казва открито в Турция, но се подочува зад кулисите. В Турция никой не отрича, че обществената подкрепа за членството в Общността е понамаляла. Също така никой не отрича това и сред кръговете, които със самочувствието на динамичното икономическо развитие на страната, биха искали Турция да търси алтернативни формули за членството в Евросъюза.
Турция - рекордьор по
чакане за прием в ЕС
Двойните стандарти на Брюксел
Мевлют Чавушоглу, член на турския парламент, който е и председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, казва, че "членството в ЕС е все още най-важният политически въпрос за Турция". Според Чавушоглу, намалялата обществена подкрепа за европейския процес е свързана с двойните стандарти, прилагани от ЕС към Турция. Определени европейски лидери, като френският президент Никола Саркози, изразявали вътрешно-политическа загриженост, станело ли дума за отношенията между Евросъюза и Турция.
Генералният секретар по въпросите, свързани с ЕС, посланик Волкан Бозкир, казва, че няма промяна на турската външно-политическа линия. Според него Турция никога не е изпускала от погледа си целта за приемане в ЕС. "Целта ни е да си напишем домашното за членството до края на 2013 г.. Ако обаче не бъдем включени в новото разписание на ЕС за присъдиняване след 2013 г., можем да имаме съвършено различна картина".
ЕС - "диетолог" за Анкара
Фактът, че Турция няма намерение да се откаже от присъединителния процес, се подчертава и от Егемен Багис, главния преговарящ и държавен министър в Анкара. Багиш разглежда ЕС като "диетолог" за Турция. За него Турция е най-източната част на запада и най-западната част на изтока. Той също потвърждава, че Турция ще е готова за членство до 2013 г., но признава, че няма да е лесно, защото 17 от 35-те глави са блокирани по политически причини. Той също отхвърля идеята за "привилегировано партньорство", предлагано от някои европейски лидери.
Автор: К. Караджа, М. Илчева/Редактор: Е. Лилов