Загърбва ли Турция Запада ?
Това не се казва открито в Турция, но се подочува зад кулисите. В Турция никой не отрича, че обществената подкрепа за членството в Общността е понамаляла. Също така никой не отрича това и сред кръговете, които със самочувствието на динамичното икономическо развитие на страната, биха искали Турция да търси алтернативни формули за членството в Евросъюза.
Турция - рекордьор по
чакане за прием в ЕС
Двойните стандарти на Брюксел
Мевлют Чавушоглу, член на турския парламент, който е и председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, казва, че "членството в ЕС е все още най-важният политически въпрос за Турция". Според Чавушоглу, намалялата обществена подкрепа за европейския процес е свързана с двойните стандарти, прилагани от ЕС към Турция. Определени европейски лидери, като френският президент Никола Саркози, изразявали вътрешно-политическа загриженост, станело ли дума за отношенията между Евросъюза и Турция.
Генералният секретар по въпросите, свързани с ЕС, посланик Волкан Бозкир, казва, че няма промяна на турската външно-политическа линия. Според него Турция никога не е изпускала от погледа си целта за приемане в ЕС. "Целта ни е да си напишем домашното за членството до края на 2013 г.. Ако обаче не бъдем включени в новото разписание на ЕС за присъдиняване след 2013 г., можем да имаме съвършено различна картина".
ЕС - "диетолог" за Анкара
Фактът, че Турция няма намерение да се откаже от присъединителния процес, се подчертава и от Егемен Багис, главния преговарящ и държавен министър в Анкара. Багиш разглежда ЕС като "диетолог" за Турция. За него Турция е най-източната част на запада и най-западната част на изтока. Той също потвърждава, че Турция ще е готова за членство до 2013 г., но признава, че няма да е лесно, защото 17 от 35-те глави са блокирани по политически причини. Той също отхвърля идеята за "привилегировано партньорство", предлагано от някои европейски лидери.
0 коментара